הקטנת חזה

חזה גדול והדרכים השונות להקטנת חזה

חזה גדול הוא אמנם סמל לנשיות, אולם במקרים רבים חזה גדול יכול לגרום לבעיות שונות כגון כאבי גב, כאבים בכתפיים, עקמת של הגב, קושי לבצע פעילות גופנית וכן קושי למצוא בגדים הולמים. במקרים רבים ניתוח הקטנת חזה יכול לתת פתרון לבעיות הללו. ברוב המקרים שישנו חזה גדול, הוא אף נפול מעט. בניתוח הקטנת חזה מורידים חלק מנפח החזה, ומביאים את הפטמה והעטרה למיקום אידיאלי לעומת נפח החזה שנשאר. הניתוח מתבצע בהרדמה כללית והוא אורך בין שעתיים לארבע שעות תלוי בגודל החזה ובמורכבות הניתוח. ישנן דרכים רבות לבצע ניתוח להקטנת חזה. בבואנו להחליט על אופן הניתוח חשוב לקחת בחשבון שיקולים רבים כגון גובה האישה, מבנה הגוף, גדול השד שאליו נרצה להגיע, כמות רקמת השד שיש להסיר לצורך זה וכמות העור שיש להסיר. כמו כן יש לבחון את מבנה השד לפני הניתוח – אורכו, רוחבו, ומידת הנפילה שלו (גובה הפטמה לעומת הקפל התת שדי).

1. שאיבת שומן: שאיבת שומן מהווה דרך אפשרית להקטנה מצומצמת של חזה גדול כאשר מבנה השד הוא יפה ואינו נופל, כאשר רקמת השד הינה שומנית וכאשר רצון האישה הוא בשינוי קל בלבד. הניתוח מבוצע דרך 2-3 חתכים קטנים של כ 5 מ"מ בכל שד דרכם מוכנס מכשיר לשאיבת שומן. לאחר הניתוח השד נפוח ועלול להכיל שטפי דם. זמן ההחלמה הצפוי הוא בין חודש לבין שישה חודשים שבזמן הזה הנפיחות יורדת והעור מתכווץ להתאים לנפח החדש. לנשים רבות ישנן המשכיות של השד לכיוון הגב. במקרים אלו ניתן לשלב ניתוח לשאיבת שומן עם הקטנת השד על מנת להיפתר מעודפי השומן באזורים אלו ולהצר את החזה.

2. הקטנת חזה עם צלקת אנכית: בקבוצה זו נכללים טכניקות שונות להקטנת חזה כאשר כולם משאירים צלקת סביב העטרה וצלקת היורדת מאזור העטרה לקפל התת שדי. הטכניקות נבדלות זו מזו באזור ממנו מוציאים את רקמת השד, ובאזור ממנו הפטמה והעטרה מקבלים אספקת דם. קבוצה זו של הניתוחים מתאימה לנשים בעלות חזה גדול המעוניינות להרים ולהקטין אותו במידה קטנה עד בינונית (עד 1 ק"ג של רקמה שתוסר מכל שד במהלך הניתוח). היתרון בניתוח הוא משכו הקצר  (בין שעה וחצי לשעתיים) ואורכה הקצר של הצלקת. החסרון של הניתוח הוא הקושי לטפל בעודפי עור ניכרים. במקרים בהם החזה גדול וישנם עודפי עור ניכרים, יש צורך להאריך את הצלקת ולהוסיף לה אלמנט אופקי שימצא בתוך הקפל התת שדי.

3. ניתוח הקטנת חזה עם צלקת בצורת עוגן: גם במקרה זה נכללים בקבוצה זו מספר ניתוחים הנבדלים זה מזה באזור ממנו מוציאים את רקמת השד, ובאזור המשמר את אספקת הדם לפטמה ולעטרה. בכל הניתוחים נשארת צלקת סביב העטרה, צלקת היורדת מהעטרה לקפל התת שדי, וצלקת בתוך הקפל התת שדי כמעט לכל רוחבו. קבוצה זו מהווה את השיטה הראשונה שהיתה נהוגה להקטנת חזה לכלל הנשים. עד היום, זוהי שיטה מועדפת לכירורגים פלסטיים רבים. היתרון של הניתוח מסוג זה בטיפול בחזה גדול הינו האפשרות להסרת כמות רקמת שד ורקמת עור גדולה ולעצב את השד כך שיראה טבעי. החסרון הוא משך הניתוח הארוך (כשלוש וחצי שעות), ואורכן של הצלקות הנשארות בסוף הניתוח.

4. ניתוח הקטנת חזה הכוללת העברה של הפטמה באופן חופשי מאספקת הדם למיקום חדש. הניתוח מאפשר הקטנת חזה באופן משמעותי, אולם מאחר שהפטמה מנותקת מאספקת הדם שלה ומושתלת במקום חדש, לא תהיה בפטמה תחושה ארוטית ולא תהיה אפשרות להניק לאחר הניתוח. הניתוח מיועד לנשים עם חזה גדול מאוד עם נפילה משמעותית של השד.

כאשר מגיעים לייעוץ לטיפול בחזה גדול מומלץ להגיע עם מספר תמונות של שדיים שאת רואה כמתאימים למבנה גופך. תמונות אלו יאפשרו לי כרופאה להבין לאיזה תוצאה את שואפת להגיע, ואוכל להתאים ולתכנן את הניתוח המתאימים ביותר עבורך. כמו כן, חשוב לבוא עם כל המידע הרפואי לגבייך אם ישנו כזה. 

כגון ניתוחים בעבר, מחלות רקע אם ישנן, סיפור משפחתי של סרטן שד וממוגרפיה אם ביצעת בשנה שחלפה. יש לבוא עם רשימה של התרופות אותן את נוטלת באופן קבוע וכן תרופות אליהן את רגישה. נשים הנוטלות תרופות לדילול הדם יצטרכו להפסיק את נטילתן לפני הניתוח וזאת בתאום ויעוץ רופא המשפחה. חשוב לדעת שנשים שמעשנות יצטרכו להפסיק לעשן באופן מוחלט כחודש לפני ואחרי הניתוח להקטנת חזה. 

לא ניתן להמעיט בחשיבות של נקודה זו. נשים שלא יפסיקו לעשן לא ינותחו וזאת בשל עליה ניכרת בסיבוכים שעלולים להופיע בעקבות הניתוח. לאחר שהוחלט על תאריך לניתוח אפנה אותך לבצע בדיקות כגון ספירת דם, תפקודי קרישה, בדיקות ביוכימיה ולעיתים אקג וצילום חזה. ממוגרפיה חשובה לכלל הנשים מעל גיל 50, או לנשים מעל גיל 40 עם היסטוריה של סרטן שד במשפחה. לעיתים רחוקות יותר יש צורך בבדיקת US של השדיים.

הניתוח הקטנת חזה מבוצע בהרדמה כללית. לפני הניתוח חשוב לשמור על צום של 8 שעות (מותר לשתות מים עד שעתיים לפני הניתוח). אורך הניתוח תלוי במידת המורכבות שלו ואורך בין שעתיים לבין ארבע שעות על פי רוב. בסוף הניתוח השדיים יחבשו ותולבשי בחזיית ספורט. החזייה הזו תלווה אותך במשך חודש לאחר הניתוח (יום וליל). 

בסיום הניתוח תשהי בחדר התאוששות למשך שעה נוספת. לאחר ניתוח הקטנת חזה את תישארי בהשגחה בין שש שעות לבין יממה, תלוי במורכבות הניתוח ומחלות הרקע. במקרים מסוימים יושארו נקזים לאחר הניתוח. את הנקזים אני מוציאה בהתאם לכמות ההפרשות המצטברות בנקז. ברוב המקרים ניתן להוציא את הנקז כ-12 עד 24 שעות לאחר הניתוח.

בימים הראשונים לאחר ניתוח הקטנת חזה השדיים נפוחים מאוד, וישנם שטפי דם שעתידים להיספג. במידה וישנם כאבים, ניתן לטפל באמצעות אקמול ו/או אופטלגין. ברוב המקרים לאחר הניתוח ישנן הפרשות היוצאות מתוך הפצעים למשך כשבוע עד שבועיים. ההפרשות הן בתחילה אדומות ולאחר מכן לרוב הינן צהבהבות-שקופות. ניתן להתקלח החל מיממה לאחר הניתוח. הנפיחות יורדת בהדרגה בחודש הראשון, אולם החזה יגיע למראה הסופי שלו כחצי שנה לאחר הניתוח. בזמן הזה לרוב מתחדשת התחושה בפטמה במידה ואבדה. 

צריך לדעת ששינויים במבנה של השד ממשיכים להתרחש גם זמן רב לאחר הניתוח. שינויים במשקל וכוח הכבידה ממשיכים לפעול ולהשפיע על המבנה של השד. לאחר הניתוח לאורך הזמן החזה  ימשיך ליפול באופן טבעי. מידת הנפילה והקצב שלה תלוי באיכות העור, באיכות רקמת החזה ובגודל החזה. 

לא ניתן להעריך בצורה מדויקת את קצב הנפילה לפני או אחרי הניתוח. כאשר עוברים ניתוח להקטנת חזה מומלץ לקחת מספר ימים חופשה מהעבודה לצורך מנוחה והחלמה. וזאת למרות שרוב החולשה והכאבים ברובם בשבוע הראשון. במשך החודש הראשון יש ללבוש חזיית ספורט ללא ברזלים לצורך תמיכה. לאחר תקופת ההחלמה הראשונית עדיין יכולים להיות כאבים ובעיקר זרמים בפטמות וכאבים בזמן מחזור. תחושות אלו לרוב חולפות עד שנה לאחר הניתוח.

  • דימום
  • זיהום
  • צלקות מורמות שאינן אסתטיות
  • אסימטריה בין השדיים
  • ירידה בתחושה או רגישות יתר בפטמה ו/או בעטרה באופן קבוע
  • חוסר יכולת להניק
  • נמק של חלק מרקמת השד, העטרה/פטמה ו/או העור.

אחרי שרוב הנפיחות ירדה, ניתן להתחיל להתרגל למראה החדש ולרכוש חזיות חדשות, בגדים חדשים שיתאימו למבנה גופך, בגדי ים וכדומה. מומלץ לא לשזף את הצלקות במשך החצי שנה הראשונה לאחר ניתוח להקטנת חזה על מנת להימנע מהתכהות הצלקות.

ניתוח הקטנת חזה

לקביעת ייעוץ מלאו את הפרטים

התקשרי עכשיו לפרטים נוספים ללא כל התחייבות מצדך

לא מצאתם מה שרציתם? תרצו שנחזור אליכם?

או תשאירו פרטים