הגדלת חזה

משך הניתוח: כשעה
זמן החלמה
: מספר ימים 
סוג הרדמה: כללית
משך האשפוז: לא נדרש

הגדלת חזה הוא אחד הניתוחים המספקים ביותר כמנתחת פלסטית. באמצעות ניתוח שנמשך כשעה, ניתן להעניק לאישה חלום עליו חלמה זמן רב – חזה מלא וגדול יותר.

הגדלת חזה הוא ללא ספק הניתוח  האסתטי הנפוץ ביותר שנעשה בארץ, ואחד הניתוחים  האסתטיים השכיחים ביותר בארה"ב באירופה ובעולם כולו. ניתוח הגדלת חזה נועד להעניק נפח נוסף לחזה באמצעות החדרת שתל סיליקון. ניתן לבצע  הגדלת חזה החל מסוף גיל ההתבגרות ( מגיל 16)

בפגישתנו הראשונה במרפאה נכיר ונבין מה הם רצונותיך, נבחן את מבנה גופך ונבצע מדידות שונות. לאחר כל זאת נתאים יחד שתל בגודל הרצוי ונבחן מספר אופציות של גדלים שונים ופרופילים שונים וזאת על מנת לראות את ההבדלים בין השתלים השונים מהמגוון העצום שישנו כך שיהיה אופטימלי למבנה גופך. אני אסביר לך  מה צפוי לפני, בזמן ואחרי הניתוח. נדבר על הסיכונים הקיימים ועל השיטות השונות לביצוע הניתוח. מדידת השתל תדמה לך ככל האפשר את המראה שיהיה לאחר הניתוח . ניתן גם לבצע הדמיה  תלת מימדית של התוצאה הצפויה בעזרת המערכת הממוחשבת שמצלמת את החזה ומראה את התוצאה הצפויה בקירוב רב. 

סוגי שתלים הגדלת חזה

ישנם מספר סוגי שתלים המשמשים להגדלת חזה:

 • שתלים שמלאים תמיסת מי מלח:  עד לא מכבר היה מותר לבצע  הגדלת חזה בארה"ב באמצעות שתלים מסוג זה בלבד מחשש למחלות נלוות כגון מחלות רקמת חיבור, סרטן שד ועוד. לאחרונה, לאחר הצטברות של מידע רב בנוגע לשתלי סיליקון, התיר ארגון הבריאות האמריקאי אישור לשימוש בשתלי סיליקון בניתוח הגדלת חזה. שימוש בשתלים המלאים במי מלח לצורך הגדלת חזה עלול ליצור שד קשה יותר, וכמו כן קרע במעטפת התותבת עלול לגרום לדליפה ולהתרוקנות הנפח.
 • שתלי סיליקון:  שתלים מצופים סיליקון המלאים ג'ל סיליקון הינם השתלים הנפוצים ביותר לשימוש בניתוח הגדלת חזה. מגוון השתלים הוא עצום. ניתן לבחור בין שתלים עגולים לאנטומיים, שתלים בדרגת קושי נמוכה או גבוהה, שתלים מחוספסים או חלקים וכמובן שתלים בנפחים ובקטרים שונים.
  השתלים אמינים מאוד ומשווקים ביחד עם אחריות מלאה מפני קרע במעטפת השתל. קרע במעטפת התותבת מתרחשת לעיתים לא קרובות ומתגלה לרוב במעקב שגרתי. היות שתוכן התותבת מורכב מג'ל שאינו נוזל, קרע מסוג זה לרוב אינו בעל תופעות הנראות לעין. על פי הנחיות שנקבעו על ידי משרד הבריאות האמריקאי, אין צורך להחליף את השתלים באופן גורף, אלא לפי הצורך. לשם כך מבצעים מעקב כל שנתיים לוודא את תקינות השתל.
 • שתלי סיליקון מצופים פוליאוריתן:   אחד מתופעות הלוואי העלולים להופיע לאחר  הגדלת חזה הינו היווצרות רקמה נוקשה העוטפת את השתל (קופסית) וגורמת לעיתים לכאבים ואפילו לעיוות של השד. תופעה זו יכולה להופיע גם מספר שנים אחרי  הגדלת חזה ואינה ניתנת לחיזוי מראש. במחקרים התגלה כי שימוש בשתל המצופה בפוליאוריתן מוריד במידה ניכרת את הסיכוי להווצרות רקמה נוקשה מסוג זה. ניתן להשתמש בשתלים אלו בנשים שסבלו מסיבוך זה, או בנשים המעוניינות להקטין את הסיכון להווצרות של הקפסולה.
  השתלים מגיעים במגוון צורות ודרגות קושי מהם ניתן לבחור את השתל המתאים לך בצורה הטובה ביותר לניתוח הגדלת חזה.

בחירת שתל בהגדלת חזה

כאשר באים להחליט איזה שתל כדאי לבחור לניתוח הגדלת חזה יש לקחת מספר רב של גורמים בחשבון וביניהם:
 • רוחב ומבנה בית החזה
 • גובה המטופלת
 • רוחב החזה
 • מבנה החזה, איכות הרקמה, עובי הרקמה ומידת גמישות העור
 • רצון המטופלת

כל הגורמים ילקחו בחשבון על מנת להחליט על השתל המתאים ביותר למטופלת. בסופו של דבר ניתן לרוב לבחור ביותר משתל אחד, ולעיתים ההתאמה הסופית נעשית בחדר ניתוח. חשוב לדעת שככל שהשתל גדול יותר, כך גם גדל אחוז הסיבוכים המאוחרים שעלולים להתרחש (ראי סעיף "סיבוכים" בהמשך)

ההגדרה המקצועית של חזה נפול הוא כאשר הפטמה בגובה, או נמוכה יותר, מהכפל התת שדי בהסתכלות מפרופיל. ישנן סיבות רבות לנפילה של החזה וביניהם חזה גדול וכבד, עליה וירידה משמעותיים בנפח החזה (כגון לאחר הנקות) ומבנה התפתחותי לקוי של החזה.

בבואנו להחליט על סוג הניתוח במקרים אלו יש לקחת בחשבון נתונים כגון רוחב בית החזה וגובה החזה, מידת הנפילה של החזה, סוג העור, עובי רקמה החזה המצויה ומידת הנוקשות שלה. יש להתחשב גם בנתונים כגןן מצב בריאותי של האשה, עישון וטיפול תרופתי.

הגדלת חזה אינה גורמת להרמת חזה, אלה שינוי נפח בלבד. למרות זאת, כאשר ישנה נפילה קלה בלבד, הנובעת בעיקר מהתרוקנות הנפח של החזה, ניתן לעיתים לטפל בבעיה בעזרת ניתוח הגדלת חזה באמצעות שימוש בשתל בנפח גדול או בשתל בעל מבנה חרוטי. אולם, ברוב המקרים, נדרש ניתוח משולב גם הגדלה חזה וגם הרמת חזה .

הניתוח מתבצע בהרדמה כללית ואורך כשעתיים וחצי. הקושי בניתוח נובע משינויים בעור המתרחשים לאחר הניתוח ושאינם צפויים, היכולים לגרום לנפילה חוזרת ו/או שינוי במיקום השתל.

מיקום השתל בניתוח הגדלת חזה

השתל המוחדר ימוקם מעל או מתחת לשריר בית החזה. בחירת מיקום השתל תלויה בעובי רקמת החזה, איכות רקמת החזה, פעילות ספורטיבית של האישה, מידע לגבי סרטן שד במשפחה, ועדיפויות המנתח.

יתרונות וחסרונות הגדלת חזה מעל שריר בית החזה :

 • יתרון – החלמה קלה מלווה בפחות כאבים
 • יתרון – סכנה נמוכה יותר לדימום סביב הניתוח
 • חיסרון – אחוז השד הנראה בממוגרפיה נמוך יותר
 • חיסרון – כיסוי הרקמה הרכה דק יותר – סיכוי גדול יותר לחוש את השתל
 • חיסרון – סכנה גדולה יותר להתפתחות קופסית נוקשה סביב השתל (ראי "סיבוכים")

יתרונות וחסרונות הגדלת חזה מתחת לשריר בית החזה:

 • יתרון – כיסוי נוסף של רקמה רכה לשתל המפחית את הסיכוי לחוש את השתל לאחר הניתוח
 • יתרון – ניתן לראות בממוגרפיה אחוז גדול יותר של השד
 • יתרון – סכנה פחותה להתפתחות קופסית נוקשה לאחר הניתוח
 • חיסרון – החלמה קשה יותר סביב הניתוח
 • חיסרון – מומלץ פחות לספורטאיות
הצלקת הניתוחית בניתוח הגדלת חזה

ניתוח הגדלת חזה מבוצע בהרדמה כללית ואורך בין שעה  לשעה וחצי, תלוי במורכבות הניתוח. במידה והניתוח משולב עם הרמת חזה אורך הניתוח יתארך לכשעתיים וחצי. במהלך הניתוח מוכנס שתל מתוך מספר גדלים שנבחרו לפני הניתוח. השתל הסופי שיבחר יהיה זה שיתן את התוצאה הטובה ביותר מתוך אלו שנבחרו, ובהתאם לרצון המטופלת.

בגמר הניתוח המטופלת יוצאת כאשר היא מולבשת בחזייה שנרכשה קודם לניתוח. את החזייה הזו יש ללבוש במשך 24 שעות ליממה (פרט למקלחת) בחודש הראשון לאחר הניתוח. לאחר הניתוח מועברת המטופלת להתאוששות, שם תהיה בערך כשעה, שלאחריה תועבר למחלקה להמשך השגחה. השחרור הביתה יקבע לפי קצב ההתאוששות מחומרי ההרדמה, מיכולתה של המטופלת לשתות לאכול וללכת. כמו כן נבדק מקום הניתוח. במידה וכל אלו נמצאו תקינים יכולה המטופלת להשתחרר לביתה עוד באותו היום.

ניתן לבצע את הניתוח דרך חתך בכפל התת שדי, דרך העטרה או דרך בית השחי. מחקרים הראו שהגישה דרך הכפל התת שדי בעל סיבוכים נמוכים יותר מאשר בדרכים החלופיות בכל הנוגע לסימטריה בין הצדדים וסכנה מפני התפתחות דימום במהלך הניתוח. היות שגישה דרך הכפל התת שדי מאפשרת ראות טובה יותר ושליטה טובה יותר על תוצאות הניתוח אני מעדיפה לבצע את הניתוח בגישה זו.

ביממה הראשונה נוצרת נפיחות בחזה , וכך גם עיקר הכאבים לאחר הניתוח. יהיה קושי לבצע פעולות הכרוכות בהרמה של הזרועות (כגון סירוק השיער). הנפיחות יורדת בהדרגה ותעלם ברובה במשך החודש הראשון לאחר הגדלת חזה. הכאבים הקשים ביותר הינם בשבוע הראשון לאחר הניתוח להגדלת חזה. לאחר מכן ישנו שיפור משמעותי. ניתן לשכך את הכאבים באמצעות אקמול ו/או אופטלגין. מומלץ לישון על הגב בחודש הראשון לאחר הניתוח הגדלת חזה, וזאת על מנת למנוע לחץ שיגרום לשתל לשנות את מיקומו. מאותה סיבה אסור להרים משאות כבדים במשך החודש הראשון לאחר ההגדלה. אין וודאות מוחלטת לגבי יכולת ההנקה לאחר הגדלת חזה. נשים רבות הצליחו להניק לאחר הניתוח, אולם יש לזכור כי ישנו אחוז גבוה של נשים שלא עברו ניתוח ושאינן מצליחות להניק מסיבות שאינן ידועות.

על פי ארגון הבריאות האמריקאי, יש צורך לבצע מעקב קבוע באמצעות בדיקות אולטרסאונד  או אם.אר.איי כל שנתיים. יש להתחיל את הבדיקות שלוש שנים לאחר הניתוח. אין צורך להחליף את השתלים אלא אם כן מתגלה בעיה.

אלו חלק מהסיבוכים העלולים להופיע לאחר הגדלת חזה . יש לציין כי שכיחות הסיבוכים המאוחרים עולה ככל שנפח השתל גדול יותר.

סיבוכים מידיים:

 • דימום
 • אסימטריה
 • זיהום שעלול להוביא להוצאה של השתל
 • חסר תחושתי זמני או קבוע בפטמה
 • מיקום לא אידיאלי של השתל
 • צלקת מעובה ו/או מגרדת
 • פתיחה של הצלקת הניתוחית וחשיפה של השתל

סיבוכים מאוחרים

 • הווצרות רקמה הסובבת את השתל הגורמת לעיוות ו/או כאבים (קפסולה)
 • גלים שניתן לראות על פני העור
 • אפשרות לחוש את השתל או לראותו
 • נפילה של החזה, או שינוי במיקום של השתל לעומת מיקום השד על פני בית החזה.

הגדלת החזה משמעותה הגדלת נפח השדיים הנוכחי. כולם מכירים את האפשרות לבצע הגדלת חזה עם משתלי סיליקון כפי שתואר בהסבר למעלה, אולם קיימות טכניקות נוספות בהן ניתן להגדיל את החזה. הנה שלוש שיטות כאשר האחרונה שבהם נהיתה בשנים האחרונות להיט של ממש.

1. הגדלת חזה ע"י הוספת נפח זמני באמצעות הזרקת חומרים כגון חומצה היאלורונית לשדיים:
חומרים למילוי נפח מסוג חומצה היאלורונית ידועים לטיפול בהחזרת נפח לפנים ובכך שיפור המראה. חומרים אילו קיימים גם לאזורים אחרים וביניהם גם לשדיים. החומר נספג במשך שנה עד שנתייים ממועד ההזרקה. נפח ההזרקה מוגבל על מנת שלא ליצור גושים בתוך ומסביב רקמת השד.

2. הגדלת חזה עם שומן עצמי שנשאב מאזורים אחרים של הגוף:
השומן נלקח מאזורים אחרים של הגוף כגון הירכיים, ברכיים ומותניים ומוזרק לחזה לאחר שעבר תהליך סינון לתוך ומסביב לרקמת השדיים. בתהליך זה הרווח למטופלת הוא כפול,  גם מעצבים את  הגוף באזורים בהם שואבים את השומן העודף ויחד עם זה יוצרים הגדלת החזה בעזרת אותו שומן שנשאב. הנפח שניתן להזריק בפעם אחת תלוי בכמות השומן שישנו בגוף וכן בנפח של השד לפני ההזרקה. ככל שנפח השד קטן יותר, כמות השומן הניתן להזרקה נמוך יותר ולעיתים נדרש יותר מניתוח אחד על מנת לקבל תוצאה משמעותית. חשוב  לדעת כי חלק מהשומן שהוזרק לחזה יספג בגוף ככה שלא כל מה  שהוזרק ישאר באופן סופי.
סיבוכים שעלולים להגרם בעקבות הניתוח הנ"ל הינם : סיבוכים משאיבות שומן (ראה פרק שאיבת שומן), וכן סיבוכים הנובעים מהזרקת השומן כמו : דימום, זיהום, גושים נוקשים העלולים להשאר, ציסטות שומניות, וכן אסימטריה של תוצאת הניתוח.
לעיתים מומלץ לבצע את התהליך שוב לאחר תקופה כדי להחזיר חלק מהשומן שנספג בגוף.
היתרון הגדול של השיטה הוא בכך שמשתמשים בשומן העצמי של המטופלת, מעצבים לה באותו תהליך אזורים בהם יש עודפי שומן שקשה להפתר מהם, ובסופו של תהליך מקבלים הגדלת חזה ללא שימוש בשתלי סיליקון.

ניתן לשלב את הניתוח עם ניתוחים נוספים כגון בניתוח הרמת חזה, ניתוח הקטנת חזה לצורך מילוי אזור מרוקן בחלקו העליון השל השד ועל מנת לעצב יפה יותר את השד וניתוח להוצאת שתלי סיליקון בו רוצים להוסיף קצת נפח במקום השתלים שהוצאו על מנת לשמר על הצורה ככול שניתן.

לנשים דתיות המעוניינות לבצע הגדלת חזה אולם חוששות מנוכחות של גברים במהלך הניתוח, אני מציעה ניתוח בלווי נשים בלבד. ניתן לקרוא עוד בנושא בעמוד נשים דתיות

לקביעת ייעוץ מלאו את הפרטים

התקשרי עכשיו לפרטים נוספים ללא כל התחייבות מצדך

לא מצאתם מה שרציתם? תרצו שנחזור אליכם?

או תשאירו פרטים